Jakie ryby mogą być razem w akwarium? Poznaj akwarium towarzyskie

Żeby móc obserwować fascynujący podwodny świat, najpierw należy stworzyć o tego odpowiednie warunki. Doświadczeni akwaryści nie mają z tym żadnego problemu, ale każdy kiedyś zaczynał – tyczy się to również tych zaawansowanych akwarystów, którzy mogą się pochwalić już ogromną wiedzą. Zdobyli ją dzięki doświadczeniu i ciągłym poszerzaniu swojej wiedzy. Jeśli chcesz dołączyć do tego grona, poznaj bliżej akwarystykę i dowiedz się jakie ryby mogą być razem w akwarium.

Akwarium towarzyskie

Akwarystyka – piękne i wciągające hobby

Akwarystyka to hobby, które od lat ma szerokie, oddane grono miłośników. Z każdym rokiem ich zresztą przybywa – często zaczyna się niewinnie, od jednej rybki w niewielkim akwarium. Z biegiem czasu, jeśli uda się połknąć bakcyla, a obserwowanie podwodnego świata stanie się fascynującym i uspokajającym rytuałem dnia codziennego, akwarium dla ryb może stawać się coraz większe i piękniejsze.

Rybki jako zwierzątka domowe są uważane za niekłopotliwe – są ciche, nie brudzą, nie potrzebują wcale drogiego i trudno dostępnego pokarmu. Bardzo często rybki są kupowane także jako pierwsze pupile dzieci – nie zajmują wiele miejsca i pomagają uczyć dzieci odpowiedzialności.

Warto pamiętać jednak, że rybki nie są zabawkami, to żywe stworzenia, którym trzeba zapewnić odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Dlatego, zamiast zrzucać opiekę nad akwarium na barki dziecka, należy opiekować się akwarium wspólnie i traktować to jako rodzinne zobowiązanie i sposób na wspólne spędzenie wolnego czasu.

Rybki są różnorodne – znajdziesz wśród nich gatunki bardzo wymagające, z których hodowlą poradzą sobie tylko doświadczeni akwaryści, jak i te, które słyną jako bardzo proste w hodowli, z którymi poradzi sobie nawet ktoś bardzo początkujący – do tej ostatniej grupy zaliczane są, na przykład, popularne gupiki.

Pokarm dla rybek ZooArt

Czego potrzeba, by urządzić akwarium?

Urządzenie akwarium wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. W końcu, żeby Twoje rybki dobrze się czuły w akwarium, nie wystarczy jedynie zalać pojemnika wodą. Trzeba odwzorować warunki, które są jak najbardziej zbliżone do tych, które panują w środowisku naturalnym danego gatunku rybek.

Trzeba zadbać o to, by pH wody było odpowiednie – woda nie może być zbyt twarda i przydadzą się do tego testy wody do akwarium. Należy też odpowiednio ją dogrzewać i utrzymywać optymalną dla rozwoju rybek temperaturę wewnątrz. Przydatne, poza grzałkami do akwarium, są też lampy, filtry i mnóstwo innych akcesoriów, które są w stanie stworzyć optymalne warunki do rozwoju dla rybek.

Poza tym konieczne będzie też odpowiednie podłoże, domki i kryjówki dla rybek, a także roślinność. Możesz ją zasadzić, możesz zdecydować się też na sztuczną. Jeśli chcesz, by akwarium pełniło też funkcję ozdobną, musisz je urządzić w sposób estetyczny i zadbać o to, by wewnątrz znalazło się mnóstwo przyciągających wzrok i bezpiecznych dla rybek elementów.

Jakie ryby mogą być razem w akwarium?

Jeśli masz już akwarium, możesz do niego wpuścić rybki, by zaczęły tam żyć. To nie wszystko jedno, jakie rybki się tam znajdą, bo wszystkie mają swoje specyficzne wymagania, które muszą zostać zaspokojone. Stosunkowo najłatwiej hodować po prostu jeden gatunek rybek. Co, jednak jeśli chcesz urządzić akwarium towarzyskie? Wtedy musisz po prostu starannie dobrać rybki. Jakie ryby mogą być razem w akwarium? Tutaj istnieje kilka zasad ogólnych, które warto znać.

Przede wszystkim nie należy łączyć ryb słonowodnych i słodkowodnych – mają one zupełnie inne wymagania dotyczące wody, które są nie do pogodzenia w obrębie jednego akwarium. Nie należy też łączyć rybek, które w naturze żyją na innych kontynentach – ich wymagania dotyczące warunków odpowiednich do życia też różnią się zbyt mocno.

Unikać należy też łączenia ze sobą rybek ciepłowodnych i zimnowodnych – temperatura dla jednej z tych grup zawsze będzie nieodpowiednia, co na pewno źle się skończy dla jednej z grup.

Kolejną zasadą, którą warto się kierować to unikanie łączenia ze sobą rybek bardzo ruchliwych i tych bardzo spokojnych. Spokojne rybki mogą być zirytowane i przestraszone nadmiernie ruchliwymi i energicznymi towarzyszami, ci z kolei mogą zbyt mocno traktować rybki zbyt spokojne.

Oczywiście nie należy też łączyć ofiar z drapieżnikami – jest to widowisko, którego lepiej nie oglądać dla dobra rybek.

Warto natomiast wybierać towarzyskie rybki akwariowe, czyli takie, którym nie przeszkadza towarzystwo i najlepiej czują się w większej gromadzie.

jak dobrać rybki do akwarium

Towarzyskie rybki

Znasz już ogólne zasady dotyczące tego, jak dobrać rybki do akwarium. Poznaj teraz konkretne gatunki rybek, które lubią towarzystwo międzygatunkowe. Na początku warto przede wszystkim wspomnieć o gupikach – są one jednymi z prostszych rybek w hodowli i nadają się również dla początkujących akwarystów. Razem z gupikami w jednym akwarium mogą pływać zbrojniki niebieskie, rybki z rodziny kiryskowatych czy bystrzyki neonowe. 

Bystrzyki neonowe uwielbiają towarzystwo niewielkich rybek słodkowodnych – doskonale dogadują się z pielęgniczkami motylkowatymi.

Bardzo towarzyską rybką jest też zmienniak plamisty. W jednym akwarium może pływać z gupikami, kiryskami czy zbrojnikami. Ogólnie przyjmuje się, że są one w stanie dogadać się ze wszystkimi słodkowodnymi rybkami, pod warunkiem, że są one spokojne. W innym wypadku mogą być bardzo wycofane. 

towarzyskie rybki akwariowe

Przeczytaj także: Co je glonojad? Jak karmić glonojada? Pytania i odpowiedzi

Akwarium towarzyskie – podsumowanie

Akwarystyka to piękne hobby. A za najpiękniejsze, bo najbardziej różnorodne akwarium, uważane jest akwarium towarzyskie. Jakie ryby mogą być trzymane w jego ramach? Zasad jest całkiem sporo, bo podwodny świat jest bardzo różnorodny, ale na szczęście można się w tym połapać.

Warto pamiętać o podstawach – nie trzyma się ofiar z drapieżnikami, ryb zimnowodnych z ciepłowodnymi czy rybek spokojnych z tymi ruchliwymi. W takim razie, jakie ryby mogą być razem w akwarium?

Z powodzeniem połączysz gupiki z bystrzykami neonowymi, zmienniakami plamistymi, zbrojnikami, kiryskami czy innymi rybkami z grupy kiryskowatych. Do towarzyskiego akwarium wybieraj zawsze towarzyskie ryby.

Jesteśmy zespołem entuzjastów i ekspertów, tworzących angażujące artykuły z dziedziny zoologii. Kochamy zwierzęta, dlatego swoją pracę wykonujemy z pasją. Chętnie dzielimy się zdobytą wiedzą, dzięki czemu czytelnicy mają okazję poznać garść praktycznych porad dotyczących opieki nad czworonożnymi pupilami. Z nami dowiesz się najciekawszych informacji oraz ciekawostek ze świata zwierząt, co sprawia, że blog ZooArt jest chętnie odwiedzanym miejscem.
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dziękujemy za opinię!
Będziemy zadowoleni, jeżeli powiesz nam czemu nie spodobał Ci się ten artykuł

Napisany w Ciekawostki, Małe zwierzęta
Popularne wpisy
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.